1969-ben dr. Pálfia Ernő irányításával kezdődött el Buda gyermeklakosságának előbb iskolaszemészeti, majd teljes körű szemészeti ellátása. Megszervezte a gyermekintézmények, óvodák, iskolák szűrését, csökkentve ezzel a gyermekek maradandó látásromlásának kialakulási esélyét, sok esetben még a visszafordítható stádiumban szakorvosi, illetve szakasszisztensi vizsgálttal kiszűrve őket. Pálfia főorvos úr agilis munkássága eredményeként a rendelő hozzájutott a kornak megfelelő teljes szemészeti műszerezettséghez.
Dr. Pálfia Ernő szakmai érdeklődése egyre inkább a két szem együttműködésének a kérdésére irányult, így külföldi tanulmányai után 1976-ban beszereztette Magyarországon elsőként a Polateszt készüléket, és ezzel a Logodi utcai rendelő ennek a vizsgálati és kezelési módszernek a meghatározó helye lett.
A rendelőben emellett változatlanul folyt a gyermekszemészeti ellátás alapmunkája is. A dioptriaeltérések vizsgálata és korrekciója, a gyulladt szemű vagy sérült gyermekek sürgősségi ellátása, a kancsalok, a tompalátók megfelelő és hatékony kezelése. Ebben az időben 2-3 szemész szakorvos és 3-4 asszisztens dolgozott a szemészeten. Évente átlag 20.000 esetet láttak el. A kórházi hátteret minden időszakban valamelyik budapesti kórház szemészeti osztálya biztosította, mivel a szemészet járóbeteg szakrendelésként működött, felvőbeteg-ellátó rész nélkül. Ebben az időszakban a Péterffy Sándor utcai Kórházzal álltak kapcsolatban.
1985-ben, dr. Pálfia Ernő nyugdíjba vonulása után dr. Szekeres Márta vette át a gyermekszemészet irányítását. A magas szintű gyógyító tevékenység folytatása mellett több szemész szakorvosnak is továbbadta a Logodi utcai gyermekszemészet szellemét jelentő igényes gyermekellátást. A Polateszt vizsgálatok nagy számban folytak tovább, több tudományos összefoglalással igazolva létjogosultságát a gyermekszemészet területén. A kórházi kapcsolat ekkor az Országos Reumatológiai és Fizikoterápiás Intézet szemészetével erősödött. A Szakrendelő orvosai a későbbiekben is maguk operálhatták műtendő pácienseiket a Szemészeti osztályon. Így fejlődhetett tovább a gyermekek szemészeti eltéréseinek a betegség kezdetétől fogva a teljes gyógyítási folyamatában való részvétel.
A kilencvenes évek közepén – amikor a Budai Gyermekkórház új épülete megépült – a Logodi utcai rendelőből a szakambulanciák elköltöztek, így a szemészeti szakrendelés az emeleti rendelőbe kerülhetett. A nagy forgalomhoz most már tágas váró, megfelelő számú rendelőszoba és szociális helyiség, a munkavégzéshez megfelelő környezet biztosított. A speciális gyermekszemészeti szaktudás, ami ebben a rendelőben koncentrálódott, kiszélesítette az ellátási területet. Buda területén kívül egész Magyarországról kezdték küldeni a bonyolultabb szemészeti eseteket a szakrendelőkben dolgozó szemészek. Az ORFI után a János Kórház Szemészeti osztálya – mint területileg is arra legilletékesebb hely – biztosította a műtőjét orvosaink munkájához.
2000-ben ismét nyugállományba vonulás miatt történt vezetőváltás a szemészeten. Dr. Hangyál Éva lett az első olyan vezetője a szemészetnek, aki a diplomaszerzéstől kezdve a Logodi utcai szemészet orvosa volt. Az ORFI-ban az általános szemészeti tudást, a Logodiban a gyermekszemészeti ismereteket sajátította el. Budapest és az ország egyetlen gyermekszemészeti fekvőbeteg-osztálya, a Heim Pál Gyermekkórház Szemészete ajánlotta fel együttműködését, így szakmailag a legmegfelelőbb helyre kerülhettek a kis betegek. Az ápolók, az aneszteziológia, az osztályos szemész orvosok, mind gyermekspecialisták voltak.
A szemészeti Szakrendelő összes dolgozója továbbra is ezt a munkahelyet választotta, amikor 2005-ben a Fővárosi Önkormányzat Budai Gyermekkórháza közhasznú társasággá alakult. A rendelő felszereltsége a modern gyermekszemészeti ellátáshoz megfelelő volt, bár sok, akkor is használt műszer még a kereken 35 éve indult rendelő felszereléséből maradt. A specialitást, a Polateszt készüléket 2006-ban alapítványi támogatással sikerült újra cserélni. A rendelőben az alap szemészeti ellátás folyt nagy számban: dioptriakorrekció, a kancsalság, tompalátás kezelése, gyulladás, sérülés ellátása. Rendelői szinten sikerült megoldani a csecsemőkori könnycsatorna-szűkületet átfecskendezéssel.
A Polateszt vizsgálat a gyermekellátáson kívül a felnőtt páciensekre is kiterjesztésre került. Így segíteni lehetett az idősebb, agyi történés miatti kettős látással küzdő betegeken, de a fiatalabb, rejtett kancsalság miatt fejfájós, számítógép előtt ülő betegeken is.
Évente átlagosan 15.000 esetet láttak el, részben a rendelőben, részben az I. és a II. kerületi önkormányzati óvodákban végezve el a vizsgálatot. A két kerületben az ezt követő években gyakorlatilag megszűnt a tompalátás a gyermekek iskolába kerüléséig.
Reméljük az így felhalmozódott tudás és hagyományok még sokáig fenntarthatóak lesznek az OptoKid Szemészeten folyó gyermekellátás keretében is.
EGYEZTESSEN IDŐPONTOT RENDELÉSEINKRE: 06 1 44 33 200